Kac Wawa

Jak skutecznie leczyć kaca?

Zabawa w doborowym towarzystwie nie tylko przyjaciół, ale i wyskokowych trunków jest zawsze doskonała. Znacznie gorsze są jej skutki kolejnego dnia. Niestety, większość z nas nie ma umiaru w piciu alkoholu – swoboda, doskonały humor i całkowite odprężenie sprzyja zresztą temu, by sięgać po kolejnego drinka czy kieliszek. Mało kto zastanawia się wtedy, jakie będą tego konsekwencje kolejnego dnia.

Kac to chyba jedyna przypadłość, na którą nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa. Nie można mu w pełni zapobiegać ani szybko zwalczyć. Oczywiście, jedynym rozwiązaniem, by się nie pojawiał jest całkowita abstynencja. Na szczęście, istnieją skuteczne metody na to, by kaca złagodzić i z całą pewnością warto z nich korzystać.

Czym jest kac?

To nic innego jak skutek picia alkoholu w nadmiernej ilości. Pojawia się najczęściej już w kilka godzin po spożyciu wyskokowych trunków. Za powstanie nieprzyjemnych dolegliwości odpowiada aldehyd octowy. To ten związek powstaje w wątrobie z etanolu i zatruwa nasz organizm wywołując kaca.

Objawy kaca?

To przede wszystkim silny ból głowy. Nierzadko pojawiają się też mdłości a nawet wymioty. Osoba, która cierpi z powodu kaca, odczuwa nadmierne pragnienie, światłowstręt. Jest apatyczna, nadmiernie zmęczona, zaburzona zostaje koncentracja uwagi. Pojawiają się dreszcze i zaburzenia równowagi. Osoba z kacem jest rozdrażniona i osłabiona.

Jak poskromić kaca?

beer-588615_1280Najlepiej mu zapobiegać. Już przed piciem alkoholu warto zjeść solidny posiłek. Idealne będzie tłuste, kaloryczne danie, które będzie dawać osłonę wrażliwemu żołądkowi. Ciepły posiłek należy zjeść również w trakcie trwania zakrapianej imprezy. Przed pierwszym drinkiem i w trakcie całej imprezy nie należy palić papierosów. Czy wiesz, że palenie i spożywanie alkoholu zwiększa kaca nawet dwukrotnie?

Alkoholu nigdy nie należy popijać sokami owocowymi ani tym bardziej napojami gazowanymi. Idealnie jest popijać go wodą lub zagryzać plasterkiem cytryny. Co istotne, alkoholowych trunków nigdy nie należy mieszać. Zawsze dobrze jest pić tylko jeden rodzaj alkoholu.

Kiedy czujemy, że kac nas jednak dopada, należy działać niezwłocznie. Dobrze jest wypić szklankę soku pomidorowego, który uzupełni niedobory witamin i doda energii. Podobnie działa zresztą sok z kiszonej kapusty, kiszonych ogórków, zakwas buraczany i szparagi. Metabolizm wspomoże też miód – wystarczy dwie łyżeczki rozpuścić w szklance wody i wypić (najlepiej 2x w ciągu dnia). Warto przyrządzić sobie też napar z rumianku i mięty.

Oczywiście, można wspomagać się również ogólnodostępnymi tabletkami przeciwbólowymi. Te przydadzą się w celu poskromienia silnego bólu głowy i światłowstrętu. Mówi się też, że kaca zwalczy niewielka ilość rozcieńczonego alkoholu – jeśli chcesz skorzystać z tej metody, nigdy nie łącz jej z środkami farmakologicznymi.

Pamiętajmy, że najgorszą rzecz, jaką można zrobić, kiedy odczuwa się kaca to pozostanie w łóżku. Należy wziąć orzeźwiający prysznic – najlepiej zmieniać strumień wody na ciepły i zimny. Przyda się też długi spacer na świeżym powietrzu. Należy być aktywnym, nie bez powodu tak popularne jest przecież powiedzenie „Na kaca, najlepsza jest praca”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *