Kac Wawa

Obowiązek zgłoszenia zgonu

Zgon należy zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego. Musi nastąpić to do trzech dni od chwili śmierci, albo w ciągu doby, jeśli śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej.

Osoba, która znalazła zwłoki, zobowiązana jest do powiadomienia Policji albo Pogotowia Ratunkowego. Pamiętajmy, że przecież zgon nie zawsze następuje w domu, w obecności bliskich albo w szpitalu. Zdarza się, że zwłoki znajdują się już w znacznym stopniu rozkładu, ponieważ śmierć nastąpiła w trudno dostępnym miejscu.

Obowiązek zgłoszenia zgonu wynika z formalnych procedur, jakie są następstwem takiej sytuacji. Odpowiednie służby muszą stwierdzić, czy do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie oraz jaka była przyczyna śmierci. Co więcej, jeśli doszło już do rozkładu ciała, konieczna jest dezynfekcja po zgonie miejsca, w którym znajdował się nieboszczyk. Takie prace realizują odpowiednio wyspecjalizowane do tego osoby, by zapewnić bezpieczeństwo innych, którzy będą korzystać z takiej przestrzeni. Doskonale zdajemy sobie przecież sprawę, jak groźny dla żyjących może być trupi jad i inne toksyny, które wydzielają się z ciała.

Obowiązek zgłoszenia zgonu dotyczy wszystkich, którzy znajdą ciało bez względu na miejsce, w którym się znajduje oraz stan rozkładu ciała i okoliczności.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *