Kac Wawa

Jedzenie na zakrapianą imprezę

„Pić to trzeba umieć” – zgodnie z tą zasadą, przed imprezą dobrze jest ustalić sobie pewien plan działania. Nie wystarczy tylko pić, należy również spożywać posiłki. Nigdy nie pijmy na pusty żołądek – po pierwsze, znacznie szybciej się upijemy, po drugie, następnego dnia będzie męczyć nas znacznie większy kac.

Okazuje się jednak, że warto zwracać też uwagę na to, jakie produkty spożywamy. Niestety, nie każda potrawa będzie wpływać korzystnie na nasze samopoczucie. Wystrzegać należy się na pewno pikantnych dań. W połączeniu z alkoholem mogą wywołać rozstrój żołądka. Podobny efekt uzyskamy w sytuacji, kiedy podczas picia zajadać się będziemy tłustymi przekąskami: frytki i wszelki fast food powinny być tego wieczoru zapomniane. Nie poleca się również potraw słonych – zarówno alkohol, jak i sól wzmaga odwodnienie. Właśnie przez to kac jest jeszcze mocniejszy. W czasie zakrapianej imprezy nie powinno sięgać się też po słodycze, bo cukier sprawia, że alkohol szybciej trafia do krwiobiegu. Unikać trzeba przekąsek, takich jak słone paluszki, chipsy, popcorn. Zdradliwe mogą być też lekkie sałaty. Chociaż są one wartościowym pożywieniem, to przeważnie są lekkostrawne. Zjedzenie sałatki porównuje się do picia na pusty żołądek.

Co więc należy postawić na stół, by cieszyć się imprezą w gronie znajomych z drinkiem w dłoni? Warto postawić na przekąski wartościowe, z dużą zawartością białka oraz tłuszczu. Nie mylmy go jednak z węglowodanami. To tłuszcz sprawi, że alkohol będzie wolniej się wchłaniał, białko zaś będzie odżywiać nasz organizm. To dlatego przeważnie serwuje się rosół. Na stołach królują też przystawki. Niech będzie to talerz wędlin i serów, jajka faszerowane, sałatka z łososiem, tortilla z kurczakiem, koreczki z żółtym serem i salami. Podczas całonocnej zabawy należy serwować co najmniej kilka dań ciepłych: gulasz, pieczony kurczak, faszerowana szynka. Do tego ogórki kiszone, oliwki, śledzik w oleju, marynowane grzybki i czosnek. Korzystnie działają też produkty z wysoką zawartością fruktozy – na przykład banany albo winogrona.

Pamiętaj, że alkoholu najlepiej nie popijać wcale, do kieliszka wódki dodaj plasterek cytryny. Na stół nie stawiaj na pewno napojów gazowanych ani napojów energetycznych. Jeśli soki to raczej cytrusowe, ale o wiele lepiej sprawdzi się kompot z truskawek albo wiśni.

Trzeba zwracać uwagę na to, by spożywane przed, w czasie albo po imprezie produkty zawierały ogrom witamin z grupy B, C, magnez i potas. Dobrze jest wystrzegać się za to błonnika, który spożywane jedzenie będzie szybciej trawił.

Aby nie dopuścić do silnego bólu głowy i całodniowego kaca, przed pójściem spać dobrze jest wypić dwie szklanki wody albo szklankę soku pomidorowego. Można też łyknąć aspirynę lub choćby witaminę C. Następnego dnia na śniadanie idealna będzie jajecznica na szynce albo tosty. Wystrzegajmy się picia mocnej kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Z tych używek najlepiej w ogóle zrezygnować w dniu imprezy i dzień po szalonej zabawie.

1 Comment

  1. los_noobos

    Jakto jakie żarcie?!!! wiadomo że tłusto musi być wtedy alko się dłużej trawi.:D

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *